Tudi mi smo se počutili udobno med njihovim upravljanjem, kljub hladnemu novembrskemu dnevu. Namreč na Kmečkem glasu smo se v okviru revije Tehnika in Narava, skupaj s podjetjem Grapak A1 iz Strahinja, ki je uradni zastopnik traktorjev Claas pri nas, odločili narediti veliki test traktorjev blagovne znamke Claas, točneje serije Arion 400 in sicer od najmanjšega Arion 410 do Arion 450 z različnimi priključki na poljih v Strahinju. S tako široko paleto traktorjev in različnih priključkov smo želeli le potrditi, da je serija Arion 400 primerna za skoraj vsa dela na kmetiji, in to za delo na njivah, travnikih, kakor tudi na dvoriščih s sprednjim nakladalnikom ali v gozdu kot gozdarski traktor.
Claas je eden izmed vodilnih proizvajalcev kmetijske tehnike na svetu. Podjetje s sedežem v mestu Harsewinkel, v Nemčiji, je na področju kombajnov vodilno v Evropi. Vodilno v svetu pa je tudi s svojimi samohodnimi silokombajni. V svetovnem vrhu kmetijske mehanizacije je podjetje, ki ima pet nemških podružnic in sedem podružnic po Evropi, tudi s traktorji kot tudi z balirkami in stroji za spravljanje sena. Na seznamu njegovih izdelkov je tudi najsodobnejša poljedelska informacijska tehnologija. Posebej velik skok v rasti je skupina Claas dosegla leta 2003 s prevzemom večinskega deleža francoskega proizvajalca traktorjev Renault Agriculture. Od takrat imajo v ponudbi tudi traktorje. Popoln prevzem so opravili leta 2008 in velika vlaganja v razvoj so se jim je več kot obrestovala.
Serija Arion 400 obsega šest modelov (410, 420, 430, 440, 450, 460) maksimalne moči od 90 do 140 KM. Traktorji ustrezajo zahtevam stopnje okoljske stopnje V.
MOTOR
Claas Arion 400 sodi nekako med serijo Atos in Arion 500. Motor (4,5 l) izdeluje podjetje FPT in je na osnovi štiriventilske tehnologije s sistemom hlajenja zraka intercooler, sistem vbrizga je prek skupnega voda (Common-rail). Maksimalno moč traktorji dosegajo s pomočjo sistema CPM (Claas Power Management).
S SCR tehnologijo (AdBlue tekočina) izpušnih plinov v kombinaciji z dizel oksidacijskim katalizatorjem (DOC) se emisije izpušnih plinov učinkovito zmanjšajo in motor izpolnjuje najnovejše zahteve za izpušne pline stopnje V. Prostornina zalogovnika za gorivo znaša 190 litrov, zalogovnika za AdBlue pa 22 litrov. SCR katalizator je nameščen desno od motorja in je integriran v sam sistem. Proizvajalec še posebej navaja, da so vsi filtri dobro dostopni in se jih da enostavno očistiti. Zračni filter motorja ter hladilniki motorja, klimatske naprave in oljni hladilnik so postavljeni zaporedno in se jih da očistiti vsakega posebej.
MENJALNIK
Menjalnik proizvajalca GIMA z sistemom Quadrashift ima 16 prestav naprej in 16 prestav za vožnjo nazaj. Ima štiri skupine in štiri vmesne prestave (prestavljanje pod obremenitvijo) in menjalno avtomatiko Quadractiv ter hidravlični invertor Revershift (spreminjanje smeri naprej – nazaj brez uporabe sklopke), največja hitrost traktorja pa znaša 40 km/h. Na voljo je tudi opcija s plazečimi prestavami, najmanjša hitrost vožnje je tedaj 140 metrov na uro. Menjalnik kakor tudi ročice hidravličnih ventilov za zadnjo in sprednjo hidravliko upravljamo z upravljalno ročico (joystick) na večnamenskem naslonjalu za roko.
Modeli od 430 do 460 imajo poleg Quadrashift možnost tudi 24 + 24 Hexashift menjalnika, ki ima šest prestav, prestavljivih pod obremenitvijo, in štiri avtomatizirane skupine, ki se enostavno prestavljajo z dotikom prsta ali pa samodejno z Quadractiv ali Hexactiv avtomatskim prestavljanjem. Tudi tu je možnost plazečih prestav, najmanjša hitrost vožnje je tedaj 120 metrov na uro. Prednosti tega menjalnika sta prestavljanje skupin brez sklopke in dobra porazdelitev prestav v vseh področjih. Pri obeh menjalnikih imamo končno hitrost vožnje 40 km/h pri znižanih vrtljajih motorja, in sicer pri 1500 vrt./min, oziroma odvisno od dimenzij pnevmatik, kar pomeni manjšo porabo goriva.
HIDRAVLIČNO DVIGALO IN PRIKLJUČNA GRED
Zadnje hidravlično dvigalo je III. kategorije in ima 4600 oziroma 5750 kg dvižne sile, tudi z zunanjim upravljanjem, maksimalni pretok hidravlične črpalke znaša 98 l/min (možnost 110 l/min –variabilna črpalka, kar omogoča večje število hidravličnih funkcij naenkrat) pri 200 barih tlaka. Na razpolago je do šest hidravličnih izhodov, ki jih upravljamo elektronsko. Priključna gred ima serijsko tri hitrosti vrtenja (540, 540 E, 1000 vrt./min). Sprednje hidravlično dvigalo ima dvižno silo 2800 kg z zunanjim upravljanjem pri sprednji hidravliki, priključna gred ima hitrost vrtenja 1000 vrt./min.
Vklop prednjega pogona in diferencialne zapore je elektrohidravličen, izklop je samodejen pri hitrosti nad 14 km/h.
KABINA
Kar je takoj pritegnilo našo pozornost, je novo strešno okno oziroma del stropne kabine (Panoramic), ki so ga nadomestili s steklom in tako še povečali vidni kot pri delu. Pri Claasu poudarjajo, da bodo imeli uporabniki še posebej pri delu s sprednjim nakladalnikom večji nadzor nad delom z njim. Nov sestavni del stropa ne vpliva na zmanjšanje varnosti uporabnika, saj je kabina prestala vse preizkuse prevračanja in obremenitve s stropa.
Kabina Panoramic je zelo pregledna, saj ima kar 2,4 kvadratna metra veliko vetrobransko steklom in omogoča 90-stopinjski pogled na sprednji nakladalnik. Struktura kabine ne vsebuje več vmesnih elementov med vetrobranskim steklom in stekleno streho. Tako da je idealna za dela s sprednjim nakladalnikom. Testirani traktor je imel Proactiv vzmetenje, kar pomeni, da široki vzmeteni valji in dvojno delujoče vzmetenje z izravnavanjem obremenitve nudijo udobje pri vožnji. Na razpolago je tudi nizka kabina z najnižjo višino 2,52 metra.
Pri seriji Arion 400 imamo na razpolago tri različne vrste opreme. Najbolj enostavna vključuje mehansko upravljanje traktorja, medtem ko CIS oprema že vključuje večnamensko ročico, enostaven CIS ekran in mehanske hidravlične izhode. Najbolj dovršena je CIS+ oprema z večnamensko ročico, sedem inčnim barvnim ekranom ter elektronskimi hidravličnimi razdelilniki. Kmetje se običajno odločajo za nakup Claas Information Sistema (CIS+), kjer je možen istočasen vklop različnih tipk in ročic – z eno roko opravimo več stvari hkrati (ena roka je na volanu, z drugo opravljamo nastavitve). Lahko prilagodite nastavitve, kot so agresivnost speljevanja, nastavitev menjalnika Quadractiv, nastavitev količine pretoka hidravličnega olja v ventilih, in tako prihranite čas.
Poleg tega s sistemom CIS lahko izvajate tudi druge operacije. Pri vožnji lahko izbiramo smer vožnje naprej in nazaj brez uporabe sklopke (invertor Revershift). Imamo možnost nastavitve časa odpiranja hidravličnih ventilov in stopnje pretoka preko upravljalne ročice. Prebiramo funkcije, kot so prikaz velikosti obdelane površine v hektarjih, porabo goriva in preostalega delovnega časa. Prav tako lahko prebiramo prikaz intervalov vzdrževanja.
Ekran CIS je na armaturni plošči v vašem vidnem polju in je nastavljiv s pomočjo okroglega gumba in tipke ESC. Preprost navigacijski meni ter logična postavitev simbolov omogočata preprosto upravljanje brez predhodnega učenja. Ves čas se lahko usklajujejo samodejne funkcije z delovnimi pogoji in izbirami voznika.
OPIS POSAMEZNIH DEL S SERIJO ARION 400
1. ORANJE
Na traktor Arion 450 s Hexashift menjalnikom in tremi pari hidravličnih izhodov je bil pripet štiribrazdni vario plug Kverneland LS 100-20-4, torej z nastavljivo širino oranja posameznih brazd. Za dodatno uravnoteženost je imel traktor spredaj nameščeno utež. Ta je pomembna, da ohranja kljub dolgi medosni razdalji, dobro razporeditev mase traktorja na obeh oseh. Na sprednji in zadnji osi naj bi bila masa razporejena v odstotkih 50:50, kar pri njivskih kot tudi drugih delih omogoča dober oprijem med pnevmatikami in tlemi. Na ta način prihranimo na času kot tudi na gorivu.
Pri traktorju sta na voljo dva POWERSHIFT menjalnika – QUADRISHIFT s četrtinkami in HEXASHIFT s šestinkami ter avtomatski menjalnik. Hitrost vožnje je do 46 km/h. Prestavljanje vseh prestav je pod obremenitvijo brez uporabe sklopke samo s tipko na prestavni ročici.
Za zmogljiva opravila skrbi hidravlično dvigalo z dvižno silo 4500 ali 5700 kg in tri vrste hidravlične črpalke: s pretokom 60, 100 ali 110 (variabilna) litrov, za najzahtevnejše uporabnike.
Delo je potekalo nemoteno. Orali smo do globine 20 cm, morebitno globlje oranje ne bi imelo nobenega dodatnega učinka. Glede na to, da smo orali s štiribrazdnim plugom, smo tudi širino brazd nekoliko prilagodili zmožnostim traktorja in pluga vario nismo »odprli« do konca. Tlak v pnevmatikah se je gibal okrog 0,8 bara, kar je najbolj idealno za oranje.
2. SPREDNJI NAKLADALNIK
Claas skupaj ponuja 18 različnih modelov v treh linijah sprednjih nakladalnikov. Na izbiro so različne različice upravljanja: Propilot, Flexpilot, Techpilot in Electropilot. Za priklop nam služi Mach hitra spojka za elektriko in hidravliko (brez izgube olja pri priklapljanju), sistem Fitlock pa za hiter priklop ali odklop. Za dušenje nihanj skrbi Shock Eliminitor, da se izognemo poškodbam cevi in da imamo dobro preglednost nad delom, so cevi integrirane v nakladalnik. SCS sistem omogoča sinhronizacijo tretje funkcije z zapiranjem ali odpiranjem žlice, ACS sistem pa za samodejno pozicioniranje orodja. Najbolj napreden je sistem Speedlink za popolnoma avtomatsko vpenjanje in odpenjanje priključkov, vključno s hidravličnimi in električnimi priklopi.
Namestitev sprednjega hidravličnega dvigala je enostavno, saj se Claas pri izdelavi poslužuje masivnega in ozkega elementa ohišja iz litine z integrirano posodo za motorno olje. Tako ta dobro kljubuje silam sprednjega hidravličnega dvigala, sprednjega nakladalnika ter sprednje šasije. Zaradi svoje oblike omogoča velik obračalni kot koles in majhen obračalni krog. Pri delu s sprednjim nakladalnikom nam je v pomoč večnamenska ročica, ki omogoča še lažje upravljanje menjalnika in nakladalnika, zadnjega hidravličnega dvigala in krmilnih naprav. Tako potrebujete levo roko samo za krmiljenje in uporabo ročice Revershift za menjavo smeri vožnje.
Poleg sprednjih nakladalnikov FL s hidravličnim paralelnim vodenjem ponuja Claas tudi FL CP serijo z mehanskim paralelnim vodenjem, FL C pa je brez paralelnega vodenja. Sistem Fastlock pa poskrbi za hidravlični zaklep priključka iz kabine.
Na Arion 450 smo imeli priklopljen sprednji nakladalnik FL 100CP z žlico in nakladali smo lubje na bližnji deponiji lesa na Brantnerjevo prikolico. Kaj smo pri tem ugotovili. Velika dvižna sila, zmogljiva hidravlična črpalka in velika višina dviga bremena. Za dobro vodljivost pri delu skrbi takoimenovani hitri volan, kar pomeni, da ob vključitvi sistema, volan samo na hitro premaknemo v levo ali desno, kolesa se ob tem zavijejo veliko hitreje kot običajno. Za boljšo preglednost nad priključkom skrbi panoramska streha, ki jo komercialno imenujejo Panoramic. Krmilna ročica je pri delu z nakladalnikom v veliko pomoč, saj vse funkcije izvajamo z njo. Tudi sicer so pri Claasu poskrbeli za hitro pripenjanje in odpenjanje nakladalnika kot tudi posameznih priključkov na nakladalnik.
3. RAZTROS MINERALNEGA GNOJILA
Najmanjši traktor v seriji. Arion 410 ima 90 KM, na njega je bil pripet trosilnik mineralnega gnojila Kverneland CL. Traktor je primeren za spravilo krme, delo s sprednjim nakladalnikom na dvorišču in številna druga dela, kjer ni potrebna le moč, ampak predvsem okretnost. Pri preizkusu smo z zadovoljstvom ugotavljali, da preklapljanja med prestavami in skupinami prestav skoraj ne čutimo. Prav tako za smer vožnje udobno poskrbi elektro-hidravlični invertor, kar pomeni, da zamenjavo smeri opravimo še preden se traktor ustavi.
Tudi drugače je na voljo veliko avtomatiziranih funkcij kot so vklop priključne gredi, spominska nastavitev vrtljajev motorja, avtomatski menjalnik, časovni interval delovanje ventilov, sekvence. Možna je kompletna navigacija s tovarniško vgrajeno predpripravo, kakor tudi avtomatska klima. Traktor je imel nameščeno »nizko« kabino, kar pomeni, da traktor lahko uporabljamo tudi pri delih v nizkih hlevih in drugje, kjer je strop nekoliko nižji, in sicer je traktor visok le 252 cm.
Traktor je med delom samodejno opravljal čiščenje DPF filtra oziroma filtra za trde delce. Regeneracija filtra se izvede tedaj, ko je količina ujetih delcev dovolj velika in že otežkoča normalen pretok dimnih plinov. Za sprostitev ujetih saj se samodejno izvede regeneracija oziroma čiščenje filtra in ob povečanju temperature izpušnih plinov se izvede sežig in izpust ujetih saj.
4. NAKLADANJE HLODOVINE Z GOZDARSKIM TRAKTORJEM
Kot smo že zapisali, je v seriji šest modelov z močjo od 90 do 140 konjskih moči, mase od pet do šest ton in je primeren za slovenske kmetije, tako za poljedelce kot tudi živinorejce in nenazadnje tudi za gozdarsko dejavnost ob predpostavki, da ga »gozdarsko oblečemo«. To so naredili pri podjetju Grapak A1 in predstavili prvi gozdarski traktor Claas nasploh.
Prototip gozdarske izvedbe Claas traktorja je všečen, prihodnost bo pokazala ali bodo tovrstne traktorje izdelovali tudi serijsko. Cena take nadgradnje bi bila dobrih devet tisoč evrov. Zaščita traktorja je izdelana v skladu z gozdarskimi potrebami. Zaščiteni so vsi izpostavljeni deli traktorja, tako da ne prihaja do poškodb. Varnostna kabina oz. zaščita za kabino prenese prevrnitev, zaščiteno je podvozje traktorja in gibljivi ter izpostavljeni deli traktorja.
Na sliki je Claas Arion 450 in gozdarska prikolica Pfanzelt.
5. ŠKROPILNA TEHNIKA
Claas je znan po svojih rešitvah za natančno kmetovanje. Številne funkcije v okviru natančnega kmetovanja omogočajo natančnost pri setvi, nanosu mineralnih gnojil, varstvu pridelka. Sistem za natančno vodenje traktorja je povezan z GPS (sistem pozicioniranja traktorja s pomočjo satelita) oziroma z DGPS (dodatna korekcija signala na tleh). Omenjeni sistem vodi traktor vzdolž virtualnih linij, kar je zelo pomembno pri opravljanju operacij, kjer je nujna zelo velika natančnost, na primer pri setvi, zaščiti posevkov itn.
Uporabnik se zahvaljujoč sistemu za natančno vodenje traktorja lahko v celoti posveča traktorskim priključkom in delovni operaciji. Zaradi psihofizične razbremenitve uporabnika se poveča učinek, sistem samodejnega vodenja omogoča paralelne prehode, ko traktor dela v ravnih linijah, krivulje itn. Na voljo so različne različice, ki omogočajo natančnost pri vodenju traktorja od ±2 do 3 cm pa do ±15 do 30 cm, kar je odvisno od tega, kakšno natančnost potrebuje uporabnik pri delu. Sistem za natančno kmetovanje je možno povezati s Claasovim sistemom "Telematics", ki omogoča, da so uporabniku dostopne vse potrebne informacije glede njegovega stroja (omogočena je lažja analiza delovanja stroja, diagnostika stanja stroja, zbiranje podatkov itn.)
Na Arion 450 z ozkimi kolesi za medvrstno obdelavo je bila pripeta škropilnica Kverneland A12.
6. ZELENA TEHNIKA
Na traktor Arion 450 smo imeli pripet kombinacijo sprednje kose Claas 3200 F Move in zadnje kose 3200 Contour. Na traktor Arion 410 pa zgrabljalnik Liner 370. Traktorji so zelo primerni za spravilo krme, pri tem jih odlikuje okretnost in stabilnost pri delu. Vzmetena prednja os omogoča največje udobje pri delu (traktor ne skače in pobira neravnine). Imamo na razpolago tri različne vrste opreme, kot so mehansko upravljanje traktorja, CIS oprema že vključuje večnamensko ročico, enostaven CIS ekran in mehanske hidravlične izhode. Najbolj dovršena je CIS+ oprema z večnamensko ročico, sedem inčnim barvnim ekranom ter elektronskimi hidravličnimi razdelilniki, kar omogoča še lažja dela s številnimi priklopljenimi stroji.